Az amerikai háztartások 14%-a rendelkezik részvényekkel, míg ez a szám itthon alig éri el a 3%-ot! (Pewresearch.org)
Pedig az egy bizonyított tény, hogy a részvények hosszútávon a legjobb befektetési formát jelentik és messze felülteljesítik az inflációt. Így aki részvényekbe fektet, és teszi mindezt okosan, szép hozamokra számíthat.
Ha befektettél volna 100 000 forintot amerikai részvényekbe 2010-ben, akkor mostanra nagyjából 350 000 forintod lenne. Ez 3,5x hozamnak felel meg. Amennyiben ki szeretnéd használni a tőzsdében és a részvényekben rejlő lehetőséget, jó helyen jársz.
Ha a részvények általánosságban érdekelnek, akkor érdemes elolvasnod a Mi az a részvény blogcikket, ha viszont a részvény vásárlás rejtelmeibe szeretnél belemerülni, maradj itt és bele is vágunk!
Részvény befektetés vagy részvény kereskedés
Nem mindegy! A kettő között óriási a különbség. Van akinek mindkettő passzol a stílusához, van akinek csak az egyik. Miért is olyan különböző a két fogalom?
Részvény befektetés
Befektetésnek hívjuk azt, amikor egy hosszabb időtávra vásárolunk részvényt és tesszük mindezt passzívan. Kiválasztjuk a részvényt vagy részvényeket, amiket meg akarunk vásárolni, megvesszük őket, majd tartjuk évekig, akár évtizedekig.
Ha az első példámra visszagondolsz, az pontosan ilyen típus volt. Megvettél egy részvényt 2010-ben majd eladtad 2020-ban. Ezt azért hívják passzív befektetésnek, mert nem foglalkozol a napi tőzsdei hírekkel, nem nézed a piacot nap, mint nap.
Ilyen esetekben a vásárlás előtti kiválasztási folyamatodnak kell bombabiztosnak lennie, hiszen ki szeretné egy olyan cég részvényét megvásárolni, ami a következő évben csődbe megy.
Részvény kereskedés
Kereskedésnek hívjuk azt, amikor rövid időre, akár csak egy napra vagy pár hétre/hónapra vásárolsz meg egy részvényt abban a reményben, hogy azt ezen a rövid időn belül drágábban tudod eladni, mint amennyiért megvetted.
Ezt aktív kereskedésnek hívják, ilyenkor figyeled a híreket, minden nap vagy legalábbis heti rendszerességgel a tőzsde közelében vagy és aktívan nézed az árfolyamokat.
Ebben az esetben is fontos a kiválasztás, viszont ilyenkor a kiszállás is fontos, azaz mikor adod el az adott részvényt. Mindenkinek az a célja, hogy a lehető legolcsóbban vegye meg és a lehető legdrágábban adja el. (A legolcsóbb ponton megvenni és a legdrágább ponton eladni lehetetlen, erre azért ne építs:)
Azt viszont meg lehet határozni, hogy egy adott pillanatban a részvény inkább alul értékelt, tehát megvenni érdemes, vagy túlértékelt, tehát eladni.
Hol tudsz részvényt vásárolni
A mai online világban már szinte bárhol. Két fő megoldás létezik. Ha van bankszámlád, akkor be tudsz sétálni a bankba, és tudsz nyitni egy értékpapír számlát. Ezt akár online is megteheted. Amint megnyílt ez a számla máris tudsz részvényeket vásárolni, majd ha megvetted őket, egészen addig ameddig nem adod el, ezen a számlán fognak parkolni.
A másik megoldás, hogy egy brókercégnél nyitsz számlát. Ilyenkor rajtuk keresztül fogod tudni megvásárolni a részvényeket, és az ottani számládon lesznek egészen az eladásig.
Hogy melyik szolgáltatónál vagy banknál milyen részvények érhetőek el, azt a honlapjaikon feltüntetik, általában „Termékeink” vagy „Értékpapírok” fül alatt.
Az is általánosságban elmondható, hogy itthoni szolgáltatóknál a magyar és európai részvényeket lehet olcsóbban megvenni, míg az amerikai szolgáltatóknál az amerikai részvényeket. (Minden szentek maga felé hajlik a keze ugyebár…:)
Hol találod meg a részvények árfolyamát
Ha az amerikai piacról beszélünk, akkor ajánlom figyelmedbe a Finviz interaktív térképét. Ez az 500 legnagyobb amerikai részvény aktuális árát és árváltozását mutatja meg. Zöld színnel az emelkedést, szürkével az alig változást, pirossal a csökkenést jelölik.
Magyar részvények árfolyamát pedig a Budapesti Értéktőzsde honlapján találhatod meg. Itt egy táblázatos formában mindig frissül és változik az árfolyam, ahogyan zajlik a kereskedés.
Mennyi pénz kell a részvény vásárláshoz
Erre a kérdésre a válaszom: attól függ mi a célod vele.
Ha részvény befektetésben gondolkozol és az a célod, hogy egy passzív jövedelmet építs föl, akkor pár millió forint alatt nem éri meg ebben gondolkozni, mert egyszerűen nem lesz költséghatékony. Számlavezetési díj, vagy értékpapír számla díja plusz a részvény vásárlás után fizetendő jutalékok.
Viszont egy pár tízmillió forintból már egy tisztességes havi megélhetést biztosíthatsz magadnak úgy, hogy nem is kell figyelned a tőzsdét és elég pár havonta egyszer ránézni.
Még egy megoldás létezik, ha havonta félre tudsz tenni egy 100-150 000 forintot, mert így egy pár év alatt szépen lassan befektetve egy komoly és szép hozamokat termelő részvény portfóliód lesz.
Ha érdekel, hogy ezt én hogyan csinálom, nézd meg a Részvénykiválasztás a gyakorlatban útmutatót. Ebben megmutatom lépésről lépésre, hogy én miként választom ki a legjobb részvényeket befektetésre. Biztos vagyok benne, hogy tetszeni fog!
Ha részvény kereskedésben gondolkozol, és hajlandó vagy naponta legalább ránézni a tőzsdére, (nem kell feltétlenül órákat töltened vele, napi 5 perc kereskedéssel is el lehet érni havonta 4-5%-os profitot, de erről majd később) akkor egy pár százezer forint kezdésnek megfelel. Ezzel az összeggel már tudsz költséghatékonyan kereskedni és nem eszi meg a profitodat a brókeri vagy banki költség.
Természetesen ahogy nő a tőkéd, úgy fogod érezni, hogy egyre nagyobb profitokat tudsz elérni, hiszen ha 200 000 forinton csinálsz havonta 2%-ot az mindösszesen 4000 forint.
Viszont mindig gondolj arra, hogy ha megtanulod egy kisebb tőkével, akkor nagyobb tőkével is szépen lassan menni fog. Ha itt is meg tudod csinálni, hogy havi szinten félreteszel egy pár tízezer vagy 50-100 000 forintot, néhány év alatt kellemes kis vagyont tudsz felépíteni.
Amikor eldöntötted, hogy Te melyik stílusban szeretnél részvényekkel foglalkozni, akkor ki kell választanod az ennek megfelelő számlát, vagyis céget.
Brókercég kiválasztása
Erről egy egész napot lehetne beszélni, hogy kinek melyik brókercég felel meg. Számos választásod lehet, egy biztos. Mindig a kereskedési vagy befektetési stílusodnak megfelelően kell, hogy válassz.
Ha hosszútávú részvény befektetésben gondolkozol, nem lesznek annyira fontosak az egyszeri vásárlási díjak, viszont a számlavezetés, és a cég múltja annál inkább.
Kereskedés esetén a tranzakciónkénti díj lesz az egyik legfontosabb, illetve az, hogy minél több részvény legyen elérhető a szolgáltatónál.
Hogyan néz ki a részvényvásárlás 2 különböző felületen:
Részvény vásárlás lépésről lépésre
1. Meghatározod, hogy Neked melyik stílus az, ami megfelel. Befektetés vagy kereskedés. Ezt meghatározhatod a megtakarításod összege alapján, meghatározhatod az alapján, hogy mennyit szeretnél foglalkozni a tőzsdével, de még számos egyéb tényező alapján is.
2. Ezután elsajátítod az adott stílushoz kapcsolódó tudásanyagot. Ha ezt a lépést kihagyod, garantáltan nem vagyonépítés, hanem vagyonvesztés lesz a vége a tőzsdézésnek!
3. Kiválasztod a stílusnak megfelelő brókercéget, számlát nyitsz és átutalod rá az összeget.
4. Egy stratégia alapján kiválasztod, hogy melyik részvényt szeretnéd megvásárolni, majd ezt egy egyszerű mozdulattal megvásárolod.
5. A stratégiádtól függően vagy naponta figyeled és ha eljött az idő eladod, vagy passzív szemlélője leszel a piacnak, akár a következő 5-10 évre.
A megfelelő stratégia kiválasztása
Elképesztően fontos, hogy ha valóban vagyont szeretnél építeni a tőzsdén, a kezedben legyen egy olyan stratégia, ami bizonyítottan működik és Neked már csak végre kell hajtanod.
A stratégia választás nem olyan egyszerű, mint amilyennek elsőre tűnik. Ugyanis minden esetben a célhoz kell rendelned a stratégiádat. A legtöbben itt hibáznak.
Ha például egy folyaamtos passzív jövedelem a célod, akkor osztalékalapú részvényekbe érdemes fektetned és azt a stratégiát követned. Ha naponta akarod követni a piacokat, akkor egy aktívabb részvénykereskedési stratégiára van szükséged.
Nézz körül az Érthető Pénz Youtube oldalán, ott bőven találsz videókat a különböző stratégiákról, és hogy mik azok a legfőbb pontok, melyekre mindenképpen oda kell figyelned.
Összefoglalás
Online részvény vásárlás esetén a legfontosabb, hogy tudd miért és milyen időtávra vásárolsz részvényt. Teljesen más mentalitás kell a passzív befektetéshez és az aktív kereskedéshez, ezt ne feledd.
Részvény befektetés esetén elég pár havonta egy-két órát rászánnod a tőzsdére, míg aktív kereskedés során akár napi szinten foglalkoznod kell a tőzsdével.
Ne feledd kiválasztani a stílusodnak legmegfelelőbb brókercéget sem.
Ha érdekelnek a további cikkek is, látogass el az Érthető Pénz Blogjára.