Amikor egy vállalatnak nem sikerül jól egy adott év, a részvényeinek ára leesik, mindenki inkább megszabadulna tőlük, de az igazi profi befektetők ekkor kezdenek el odafigyelni.
-
A Disney minden bevételi szegmense 2021-ben csökkent a járvány előtti szinthez képest, ezáltal egy minőségi részvény vált alul-értékeltté.
-
A 2022-es kilátások ígéretesnek tűnnek a Disney Parkok újra nyitása, az üdülőhelyek ismételt magas kihasználtsága, a kasszasiker mozifilmek megjelenése és a növekvő streaming előfizetői bázis miatt.
- A 2022-ben részvény ára a növekvő bevételeknek köszönhetően az elemzők szerint $210-$220 körül alakulhat.
Miért pont a Disney?
Ebben az elemzésben megmutatom, hogy én hogyan próbálom meghatározni egy részvény (jelen esetben a Disney) teljesítményét a következő időszakban és azt, hogy érdemes-e ebben gondolkodni, mint befektetési célpont. Mekkora hozam várható reálisan és mekkora kockázatot vállal a befektető.
Ha az a kérdés merül föl benned, hogy mi alapján választottam ki éppen a Disney részvényt elemzésre, akkor van számodra egy segítségem. A legfontosabb bármilyen részvény választásnál és részvény befektetésnél, hogy minőségi, de olcsó részvényekbe tudjunk fektetni, mert ez adja a biztonság faktorát annak a módszernek, amivel én dolgozom évek óta.
A Disney ebből a szempontból mindkét tulajdonsággal rendelkezik. A Walt Disney a 25 legnagyobb amerikai cég egyike, a legnagyobb filmes márkák az ő tulajdonukban vannak (Star Wars, Marvel univerzum, 101 kiskutya stb.) Ezen felül ők az egyik legnagyobb animációs filmkészítő stúdió a világon, de ez még mindig csak egy része az egész vállalatnak.
E mellé pedig a 2021-es évük kifejezetten rosszul sikerült, így a részvényeikhez olcsón hozzá lehet jutni, tehát jelenleg alul-értékeltek a piacon.
A Walt Disney-nek nem volt egyszerű 2021-es éve. A COVID-19, a bezárt Disney Parkok és Hotelek, a kevés mozifilm komoly hatással volt a cégre, ami megmutatkozott a részvény árban is. Aki idén vásárolt Disney részvényt, az azt tapasztalja a 2021-es év végére, hogy egyáltalán nem tudott hozamot realizálni.
A cég nyeresége enyhén csökkent, az új előfizetők száma nem növekszik elég gyorsan a streaming szolgáltatásokban (Disney+), a Netflixhez vagy HBO-hoz képest. A részvény mozgása egész évben jól tükrözte ezeket a fejleményeket
Az S&P 500 (500 legnagyobb amerikai cég) 2021-ben közel 25%-os erősödést mutat, míg a Disney nem éri el még a 2021-es januári árát sem.
Vajon várhatunk-e változást 2022-ben?Mire számíthatunk Disney részvényesként vagy leendő befektetőként?
A jelenleg alulértékelt Disney részvényekben érdemes gondolkodni befektetőként 2022-ben?
Az egyik legjobb előrejelző módszer tőzsdén kereskedett cégek esetén, hogy megvizsgáljuk a bevételi szegmenseket. Azaz, hogy miből és honnan érkezik az adott cég bevétele.
Ezzel az is kitisztul előttünk, hogy ez a mostani alul-értékelt részvény ár valóban indokolt és inkább tartsuk távol magukat a részvénytől, vagy inkább csak egy rövidtávú túlreagálása a piacnak.
Ezt minden hasonló helyzetben érdemes megvizsgálni, hiszen ezzel sokat tudunk segíteni abban, hogy az adott részvénybe érdemes-e befektetnünk és milyen hozamot várhatunk a befektetésünktől.
A Disney Bevételi Szegmensei
A Disney sokféle különböző bevételi forrással rendelkezik. Ezeket fogjuk most megnézni.
-
Bevételének mintegy 40%-a az úgynevezett Media Networks-ből származik, amely magában foglalja a kábeltévé szolgáltatását, a különböző Disney-csatornákat és a TV-hirdetéseket. Ez a szegmens a világjárvány kezdete óta lényegesen kevesebb bevételhez jutott a kevesebb TV hirdetés miatt.
-
A Disney bevételének 25%-a Disney Parkokból, Hotelekből és Disney akciófigurák, plüssök stb.-ből származik. Ez magában foglalja a vidámparkokat, a különböző Disney üdülőhelyeket, valamint a vidámparkokon belüli fogyasztásokat és termékek vásárlását. Ennek a szegmensnek a bevételét elég komolyan befolyásolták a különböző lezárások. Ha összehasonlítjuk a Disney Parkok, Hotelek és különböző Disney termékek világjárvány előtti bevételeit a 2021-es szintekkel, akkor közel 40%-os visszaesést láthatunk.
-
Körülbelül 12%-a a bevételnek Stúdió és Szórakozás szegmens. Ez elsősorban a mozibemutatókból és a Disney-filmek, köztük a Star Wars, a Marvel és más nagyobb márkák jogdíjaiból származik. 2021-ben a mozilátogatók száma még mindig messze volt a járvány előtti szinttől, ami a Disney-t éppúgy rosszul érintette, mint a többi nagy filmgyártót.
- A Közvetlen Vevők és Nemzetközi szegmens alkotja a bevétel többi részét, ez körülbelül 20%. Ebbe beletartozik a Disney összes nemzetközi kábelcsatornája, nemzetközi áruértékesítés stb. Ez a szegmens a streaming szolgáltatásoknak, mint például a Disney+, ESPN+, Hulu stb. is. Ez a szegmens a járvány alatt is komoly profitot termelt, de csak a nemzetközi kábeltévé csatornák és akciófigurák értékesítése miatt. Érdekesség, (és ez befektetői szempontból egy nagyon fontos információ), hogy streaming szolgáltatások egyenlőre veszteségesek a Disneynek. 2021 októberében a Disney+ 118 millió előfizetővel rendelkezett, és összesen a többi hasonló Disney által tulajdonolt platformon 179 millió felhasználójuk volt.
Részvény árfolyam 2021-ben
Amint láthatjuk, a Disney-t még 2021-ben is erősen érintette a világjárvány. Bár 2020-ban majdnem 9 hónapon keresztül zárva voltak a Disney Parkok és mozifilmek sem készültek, mégis a Disney+ elindulása és jó debütálása hajtotta a részvény árát. Ez a lendület már 2021-ben nem volt meg, sőt!
Erre csak még egy lapáttal rátett a 2021 novemberében közzétett negyedéves jelentés (negyedéves jelentés = minden tőzsdei társaságnak be kell számolni mit is csinált az előző 3 hónapban és mik a tervek a következő időszakra). Ugyanis egy nem túl fényes negyedéves jelentést sikerült közzé tenniük.
Ha összehasonlítjuk a Disney 2021-es részvényeit az iparág azonos szereplőivel, jelentős különbséget láthatunk. Az összehasonlításban ETF-ek szerepelnek, melyek röviden egy kosárba gyűjtött sok-sok részvény. (Ha bővebben is kíváncsi vagy mik azok az ETF-ek ajánlom figyelmedbe a Mi az az ETF blogcikket.)
Az iShares Evolved US Media and Entertainment ETF szinte az összes amerikai streaming- és kábelszolgáltatót magában foglalja, míg az iShares Global Comm Services ETF a Netflixet, a Comcastot, az AT&T-t (Warner Bros, HBO, CNN, Times magazin) stb. tartalmazza. Mindkét iparági ETF felülmúlta a Disney teljesítményét 2021-ben, nem is kicsit. (Lilával jelölve látod a Disney részvény ár változását százalékban 2021 január 1-e óta.)
2022-es üzleti kilátások
A Disney még mindig alulteljesíti valódi potenciálját a COVID-19 miatt. Ahogy az oltási arányok nőnek a világon, a turisták és a kiadások visszatérnek a Disney parkokhoz és üdülőhelyekhez. Jelentős volumen van, ahol a bevételi forrásnak ez a része növekedni tud és fog is. Ugyanígy a televíziós reklámok és a különböző Disney-csatornák bevételei is.
Úgy gondolom, hogy ezek a bevételi források lassan, de fokozatosan vissza fognak térni 2022-ben, és a nyereséget a lassan, de biztosan a pandémia előtti szintre növelik.
A streaming szolgáltatások továbbra is veszteségesek, de a teljes előfizetések száma elérheti a 230-260 milliót 2022 végére. A földrajzi tényezők is segítik a Disney-t, ugyanis a Disney+ továbbra sem érhető el sok országban, (köztük Magyarországon sem) ami 2022-ben azonnali több millió új előfizetőt jelenthet.
Ahogy én látom, a Disney alaptevékenysége a parkok iránti erős kereslet, és az üdülőhelyek kihasználtsága nem csak az Egyesült Államokban, hanem szerte a világon is visszatér a normál kerékvágásba, ami hozzájárul a Disney bevételéhez.
Az új filmek és olyan nagy márkák, mint a Star Wars és a Marvel univerzum, vonzzák majd a nézőket a mozikba, és a Disney bevételei a járvány előtti szinthez egyre közelebb érnek, ami a részvények árfolyamára is hatással lesz.
A streamelési szolgáltatások, amelyek hosszú távon a Disney profitját fogják adni, tovább nőnek, az ebből származó veszteség mérséklődni fog 2022-ben, és talán 2023-ban a Disney+ból származó bevétele már pozitív lesz.
2022-es tőzsdei kilátások
Technikai szempontból a Disney egyértelműen alulteljesített 2021-ben. Nem csak a teljes piac, hanem az iparágra specializálódott ETF-ek szempontjából is. Ha az Érthető Pénz Részvény Kalkulátorán megnézzük, hogy valóban alul-értékelt-e a részvény, a következőt láthatjuk:
(Az Érthető Pénz Részvény Kalkulátorával számolva)
Ez az alulteljesítés és alul-értékeltség sem tarthat örökké, (mint a túlértékeltség és hatalmas profitok sem) és amikor a streaming bevétel elindul, az erősen fogja befolyásolni a részvények árfolyamát pozitív irányba.
Technikai szempontból 2022-ben alacsony részvényárfolyamról indulunk, ami még nagyobb esélyt jelent, ha nyereséget szeretnénk elérni. Amint a bevételek lassan, de biztosan visszatérnek a járvány előtti szintre, a részvényárfolyamok mozgása a befektetői bizalmat fogja tükrözi.
Összegzés
2021 egy kiábrándító év volt Walt Disney számára, beleértve az összes bevételi forrást is, de 2022 jobbnak ígérkezik. A TV bevételek növekedése, a streaming szolgáltatások bővülése és az új mozifilmek és sorozatok gyártása szép profitot tud termelni. A Disney részvényt én jelenleg egy alul-értékelt, de minőségi cégnek tartom, ami 2022-2023-ban, köszönhetően a visszatérő bevételeknek, a részvény árfolyamát is magával tudja húzni.
(A blogcikk a saját véleményemet tükrözi és nem tartalmaz befektetési elemzést vagy ajánlást. Én rendelkezem Disney részvényekkel. Amennyiben bármilyen részvény befektetést szeretnél eszközölni, mindenképpen konzultálj megfelelő szakemberrel.)